Në Shkup protestohet kundër agresionit rus në Ukrainë

-

Ka kërcënime për të gjithë Evropën nga një sulm bërthamor. Putini do të bëjë përpjekje të mëdha për të pushtuar Ukrainën. Ai është monstruoz të hyjë në histori si një pushtues i madh, tha kryetari i Shoqatës së Ukrainasve në Maqedoninë e Veriut, Aleksandar Urbanoviç, në marshin e sotëm protestues kundër “luftës dhe mizorisë pa kufij nga ana e Rusisë ndaj Ukrainës”.

Ai theksoi se protesta erdhi në mbështetje të Ukrainës. Dua, siç tha, vendi të çlirohet dhe të ketë paqe.

Marjana Velkovska nga Shoqata e Ukrainasve në Maqedoni thotë se të gjithë qytetarët në Ukrainë kanë nevojë për ndihmë.

“Aty kam të afërm, ata janë të gatshëm të qëndrojnë atje dhe të luftojnë për vendin e tyre”, tha Velkovska, duke shtuar se kanë nevojë për ndihmë.

Maqedonasit që e përkrahën protestën theksuan se lufta duhet të ndalet dhe se pasojat ndjehen kudo, madje edhe në Maqedoninë e Veriut.

 

Lajmet e fundit

Qentë endacakë lëvizin në Tetovë si ushtarë dhe shfaqin rrezik, qytetarët mallkojnë Bilall Kasamin

  Qentë endacakë në qytetin e Tetovës po lëvizin si ushtarë duke mos i penguar aspak e duke mos u...

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...
- Advertisement -

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...