IRI Amerikan: Rënie katastrofale e Ziadin Selës

-

Partia e Ziadin Selës që humbi zgjedhjet lokale me një rezultat të thellë ka marrë sot një tjetër goditje nga Anketa e re e Qendrës për Hulumtime të Institutit Republikan Ndërkombëtar për Maqedoninë e Veriut IRI, shkruan Tetovasot.

Goditjen e madhe ia kanë dhënë shqiptarët dhe simpatizesit e ASH-së ku brenda një viti  ai ka rënë më shumë se gjzsma e reijtingut të tij si lider i ASH-së nga 5% ajo ka rënë në vetëm 2 % një rënie katastrofale për ASH-në dhe liderin SELA.

Nuk duhet të anashkalohet edhe problemet e fundit të kandidimit të Selës ku gjysma e ASH-së nuk e shohin më si lider të ardhshëm pasi ai e ka uzurpuar partinë njejtë si Menduh Thaçi.

Në këtë drejtim jo vetëm partia por edhe vetë kreu aktual ka humbur shumë mbështetjen sipas rezultateve të kësaj ankete.

Rezultatet e sotme mund të ndërlidhen edhe me bashkëpunimin e këtij subjekti me partinë opozitare maqedonase Vmro Dpmne, koalicion ky që për partinë e Selës nuk u mirëprit mirë në zgjedhjet lokale duke i humbur kësaj partie rreth 30 mijë vota dhe duke e lënë me vetëm dy komuna që i kishte në katër vitet e shkuara dhe duke humbur një tjetër.

Më pas partia e Selës bashkëpunoi edhe me partinë nacionaliste Levica në tentimin për rrëzimin e qeverisë, qeverinë evropiane duke e dashur të çojë në një qeveri pro ruse kundër NATO-s, kundër BE-së, kundër Amerikës dhe kundër Kosovës. Ky reshtim bashkë me Lëvizjen BESA shqiptarët ua kanë dhënë grushtin e fortë dy partive që gati se janë përgjysmuar që nuk dihet në zgjedhjet e ardhshme mund të marin edhe një goditje tjetër pasi edhe Sela edhe Kasami pas shumë humbjeve sërish mbeten lider të partive politike.

Ndryshe anketa u zbatua nga BRIMA, ndërsa të dhënat janë marrë më 27 nëntor deri më 23 dhjetor. /Tetovasot/

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...