Paralajmërohet takimi i nivelit të lartë Ukrainë-Rusi, do të mbahet në Antalya të Turqisë

-

Paralajmërohet takimi i nivelit të lartë Ukrainë-Rusi, do të mbahet në Antalya të Turqisë

Ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës do të takohen pranë qytetit bregdetar Antalia në Mesdhe këtë javë, tha ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu.

Çavusoglu tha të hënën se do të merrte pjesë në takimin midis Sergei Lavrov të Rusisë dhe Dmytro Kuleba të Ukrainës, i cili do të zhvillohet në një “format trepalësh”, raporton The Guardian.

Takimi do të zhvillohet në margjinat e një forumi ndërkombëtar të diplomacisë, raportoi agjencia ndërkombëtare e lajmeve Reuters.

Turqia, e cila ka lidhje të ngushta si me Rusinë ashtu edhe me Ukrainën, ka kërkuar të vendoset si ndërmjetëse midis palëve.

Rundi i tretë i bisedimeve Ukrainë-Rusi është caktuar për sot në orën 16:00, me kohën e Kyivit, ndërsa nga presidenca ukrainase thanë se përbërja e delegacionit të tyre s’do të ndryshojë.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...