Kuvendi sot do të mbajë tri mbledhje

-

Kuvendi sot do t’i mbajë mbledhjen e 45, 50 dhe 51-të.

Në rend dite të mbledhjes së 45-të janë propozim – ligjet për ndryshim dhe plotësim të ligjeve për shoqatat tregtare, për lojërat e fatit dhe të lojërave zbavitëse, për mjedisin jetësor dhe për shërbim në Armatën e Republikës së Maqedonisë së Veriut, në lexim të parë.

Deputetët në kuadër të mbledhjes së 50-të do të debatojnë për propozim- ligjin për plotësim të Ligjit për transport në komunikacionin rrugor, me procedurë të shkurtër, propozim i llogarisë përfundimtare të Buxhetit të Republikës së Maqedonisë së Veriut për vitin 2020, propozim i strategjisë për barazi gjinore 2021-2026, propozim ligji për procedurën pagesore në lexim të parë, propozim-ligji për pagesë të kompensimit në të holla për viktima nga veprat penale me dhunë në lexim të parë.

Në rend dite të mbledhjes janë edhe ndryshimet dhe plotësimet e ligjeve për lëndë të para minerale, për inspektoratin shtetëror të tregut, për ndërmarrje publike, për bujqësi dhe zhvillim rural. Deputetët do të debatojnë edhe për raportin vjetor për punën e Agjencisë për Mbikëqyrje të Financimit Kapital Pensional në vitin 2020, raportet financiare të Agjencisë për Mbikëqyrje të Sigurimit Kapital Pensional në vitin 2020, raporti vjetor për punën e agjencisë për Mbikëqyrje të Sigurimeve për vitin 2020, raportet financiare të Agjencisë për Mbikëqyrje të Sigurimeve për vitin 2020 dhe raportin vjetor për situatën dhe lëvizjes së tregut të sigurimeve në vitin 2020.

Në kuadër të mbledhjes së 51-të deputetët do të debatojnë për propozim-ligjin për mbrojtje të personave fizikë në lidhje me përgatitjen e të dhënave personale për qëllimet e parandalimit, hetimit, zbulimit ose përndjekjes së veprave penale ose për kryerje të sanksioneve penale, propozim ligji për ndryshime dhe plotësime të Kodit Penal, propozim ligji për avokaturën, për Akademinë për Gjykatës dhe Prokurorë Publikë, propozim – ligji për plotësim të Ligjit të gjuetisë, propozim ligji për ndryshim dhe plotësim të Ligjit për furnizimet publike, të gjitha në lexim të parë… 

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...