Takim Xhaferi-Dimitrovska, për një pavarësi më të madhe të Kuvendit

-

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferi ka pasur sot një takim me Koordinatoren e lartë rajonale për Evropë nga Partneriteti për Qeverisje të Hapur, znj. Sandra Pernar dhe Koordinatoren nacionale për Partneritetin për Qeverisje të Hapur nga Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës, znj. Gordana Gapiq Dimitrovska.

Në këtë takim, siç njofton kryetari i Kuvendit përmes faqes së tij zyrtare në Facebook, është biseduar për hapat që u ndërmorën në fushën pavarësisë së Kuvendit, për ndryshimet në Ligjin për Kuvendin, me të cilat u sigurua status i veçantë i shërbimit të Kuvendit dhe pavarësi financiare.

Në takim ai e ka informuar mysafiren e lartë për fillimin e procesit të pavarësimit të sigurimit të brendshëm të Kuvendit, për çka do të nevojiten ndryshime në Rregulloren për punë.

Lajmet e fundit

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...
- Advertisement -

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...

Karlos Sainz: Po mësoj t’i besoj më shumë makinës

Ferrari driver Carlos Sainz of Spain celebrates after winning the British Formula One Grand Prix as Mercedes driver...