ASH-ja në një vijë me VMRO-në, tenton të bllokojë masat qeveritare në Kuvend

-

Ashtu sikurse VMRO-DPMNE, edhe Aleanca për Shqiptarët ka përgatitur disa amandamente lidhur me masat e reja anti-krizë për TVSH-në dhe akcizat.

Nga ASH kanë përgatitur disa masa për mbrojtjen e qytetarëve nga rritja enorme e çmimeve të derivateve dhe ushqimeve.

Propozimet e ASH-së janë:

“Për karburantin dizel akciza të zvogëlohet nga 15.5 denarë në 9 denarë!
Për karburantin benzinë propozojmë që akciza të zvogëlohet nga 22 denarë në 15 denarë!
Gjithashtu, propozuam që TVSH për dy llojet e karburanteve të zvogëlohet nga 18% në normën preferenciale prej 5%!
Me këto propozime në tregun me pakicë në rrethanat aktuale do të fitohet çmimet si vijon:
Benzinë: 77 denarë
Dizeli : 79,5 denarë”, thuhet në kumtesën e ASH-së.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...