Besimi: Do të lirohet çmimi i bukës, miellit, vajit, qumështit, mishit dhe vezëve

-

Ditëve në vijim pritet të ulet çmimi i bukës, sheqerit, mielli tip 400, vaji i luledielli, qumështi me yndyrë 2.8, 3,2 dhe 3,5 për qind, mishi i freskët dhe vezët. Ministri Financave, Fatmir Besimi sot tha se si rrjedhojë e uljes së TVSH-së pas karburanteve, ditëve në vijim pritet lirimi edhe i këtyre produkteve bazë të ushqimit.

“Vendimet së bashku me ligjet janë të publikuara në Gazetën Zyrtare dhe janë në fuqi, sa i përket masave që kanë të bëjnë me çmimet e karburanteve, ato do të hyjnë në fuqi nga dita e nesërme. Karburantet do të jenë me vlerë më të ulët. Gjithashtu sa i përket produkteve ushqimore, si rezultat i këtyre masave, gjatë ditëve në vijim, gjatë javës do të ketë lirim në çmim si rezultat i uljes së TVSH-së nga 5 në 0 për qind për këto produkte kryesore ushqimore”, tha mes tjerash Besimi.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...