Sot, nuk ka lëvizje të çmimit të naftës

-

Komisioni Rregullator për Energjetikë dhe Shërbime të Ujit (KRRE) sot nuk do të sjellë vendim për ndryshim të çmimeve me pakicë të derivateve të naftës. Siç thonë nga KRRE, sot nuk ka parakushte për t’u korrigjuar çmimet e derivateve të naftës dhe prandaj çmimet mbesin të njejta.

Me këtë sot dhe nesër mbesin çmimet aktuale të derivateve të naftës, gjegjësisht EUROSUPER BS-95 edhe më tutje do të shitet për 86,5 denarë për litër, EUROSUPER BS-98 për 88,5, EURODIZEL BS (D-E V) për 88 denarë, ekstra vaji i lehtë për djegie (EL01) për 83,5 denarë për litër, ndërs mazuti M-1 NS për 60,914 denarë për kilogram.

Me ndryshimet e fundit të rregullores për caktim të çmimeve me pakicë të derivateve të naftës KRRE çdo ditë mund të sjellë vendime për ndryshim të çmimeve të derivateve të naftës nëse llogaritja për çmimin në cilindo qoftë derivat të naftës shkon lartë-poshtë për dy denarë. Për llogaritjen KRRE e merr mesataren e kotacioneve pesëditëshe paraprake të bursës dhe në përgjithësi nuk ndikon çmimi i naftës së papërpunuar në tregun botëror. Duke e marrë parasysh se gjatë fundjavave nuk ka tregtim të bursës shqyrtohet mesatarja e çmimit të çdo derivati të naftës veçanërisht që e ka pasur nga e hëna deri të premten e javës së kaluar.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...