Osmani: Borrell, alarm për vendet e BE-së, se integrimi i Ballkanit tashmë është çështje sigurie

-

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në një takim me gazetarët ka folur për takimet që së fundmi i ka pasur në Turqi me krerët e shtetit bullgar por dhe me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri dhe nënkryetar i Komisionit Evropian, Josep Borrell.

Osmani ka thënë se Borell me ardhjen e tij në Shkup, ka alarmuar vendet anëtare se duhet të marrin vendim të drejtë e të duhur e të drejtë, sepse integrimi i Ballkanit sipas tij në BE tashmë është çështje sigurie, njofton indeks.mk

“Bllokimi i RMV-së, d.m.th bllokim i Shqipërisë, bllokimi i Shqipërisë, nënkupton bllokimin e Malit të Zi dhe kjo reflekton edhe në gjendjen e brendshme të Bosnjës”, tha Osmani.

Ai njoftoi se me datë 23 apo 24 maj, në Shkup do të qëndrojë një delegacion i lartë i shtetit fqinj bullgar, udhëhequr nga Ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë./indeks.mk/

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...