Grubi për RTSH: Gjuha shqipe edhe në uniformat e policisë

-

Sot zëvendëskryeministri i parë i RMV-së, Artan Grubi ka qenë i ftuar në emisionin “Mirëmëngjesi Shqipëri” në RTSH ku ka folur rreth ndryshimit të Dekretit për uniformat e policisë që edhe gjuha shqipe të jetë zyrtare.

“Nga reagimet që pashë tek qytetarët pasi e botuam lajmin që Qeveria e miratoi dekretin për ndryshimin e uniformave të policisë së shtetit duke përfshirë edhe gjuhën shqipe në llogo në vetura dhe në të gjitha pajisjet e policisë, e shof që ishte shumë e rëndësishme për shqiptarët sepse në këtë mënyrë po rrumbullaksohet edhe ligji për përdorimin e gjuhës shqipe që u miratua në vitin 2019 me çrast shqipja u bë plotësisht zyrtare në maqedonisë e veriut si gjhuhë e dytë zyrtare tashmë ka get përdorimin e vet në kuvend ka gjet ka gje përdorimin e vet në presidencë, në gjykatë në prokurori, në Qeveri do të thotë unë kur Qeveris, udhëhqi mbledhjet e qeverisë në gjuhën shqipe, dhe e vetmja gjë që kishte mbetur pa u bërë ishte edhe policia për arsye të rezistencave të ndryshme gjatë gjithë kësaj periudhe dhe e aritëm në bashkëpunim me ministrin e punëve të mbrendshme dhe me gjithë qeverinë që ta ndryshojmë këtë dekret dhe që nga sot policia detyrohet që të gjitha shenjat e veta ti ketë edhe në gjuhën shqipe me çrast u rrumbullaksua ligji për përdorimin e gjuhës dhe të drejtat e shqiptarëve që burojnë nga marrëveshja e Ohrit për të sjell një barazi midis shqiptarëve dhe maqedonasve”.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...