BDI: Gjuha shqipe në uniforma të policisë, reflektim i parimeve të barazisë

-

Bashkimi Demokratik për Integrim e vlerëson si të rëndësishëm miratimin
e Dekretit nga ana e Qeverisë me të cilin formalizohet përdorimi i
gjuhës shqipe edhe në uniformat e policisë.

Bashkimi Demokratik për Integrim konsideron se me këtë vendim që
uniformat e policisë të jenë edhe në gjuhën shqipe, është përmbushur dhe
një obligim që buron nga Marrëveshja Kornizë e Ohrit dhe është në
përputhje me Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe të miratuar në
Parlamentin e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Ky Dekret qeveritar, përbën edhe një hap drejtë plotesimit të obligimit
ligjor por edhe të rritjes së mirëbesimit ndërmjet policisë dhe
qytetarëve, pasiqë ky mirëbesim do të ndikojë edhe më shumë në krijimin
dhe formësimin e institucioneve demokratike në vend.

Bashkimi Demokratik për Integrim konstaton se edhe një tjetër detyrë
është kryer me sukses konform Kushtetutës dhe Ligjit që reflekton
zbatimin e përpiktë të parimeve të barazisë si garancë e progresit të
vendit tonë për një shoqëri të barabartë që synim e kanë integrimin e
vendit në familjen e madhe europiane.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...