“Lëmshi” opozitar shqiptaro-maqedonas për gjuhën shqipe në uniformat e policisë

-

Reagimet pro dhe kundër ligjit për dygjuhësinë në uniforma e policisë ishin të shumta. Interesante është se përpos “Levicës”, në debatin për gjuhën shqipe në uniformat blu, në mënyrë të pashembullt u kyç edhe opozita shqiptare.

Kush tjetër mund të ishte kundër këtij avancimi të shqipes, posë kreu i “Levicës”, Dimitar Apasiev. Ai tha se kjo është jo kushtetuese dhe zyrtarët që po e zbatojnë këtë do të përfundojnë prapa grilave. Ai madje “ekspres” u ngut që dekretin të cilin e ka ndryshuar Qeveria, për të cilin tha se është në kundërshtim me ligjin për Punë të Brendshme, që ta çojë në Gjykatën Kushtetuese.

Lideri tjetër opozitar, Hristijan Mickovski, çështjen e uniformave u përpoq ta kalojë me ironi.

Lideri i ASH-së, Ziadin Sela duke dashur të shpërqëndrojë vëmendjen nga kjo arritje e BDI-së dhe qeverisë, në mungesë të ideve përsëri u mor me kreun e integristëve, në mënyrën që vetëm Sela mund ta kuptojë.

Duke dashur të fshehë koalicionin jo parimore me Levicën deri tash, kreu i ASH-së, Ziadin Sela i mëshoi liderit të saj, duke thënë se do të ishte mirë për Apasievin që përpos shqipes të mësojë t’i bjerë edhe çiftelisë dhe të ulet bashkë me Ali Ahmetin t’i këndojnë Enver Hoxhës.

Një nebulozë joserioziiteti nga një politikan shqiptar që duhet të jetë serioz, e i cili gjërat që janë në të mirë të shqiptarëve t’i përshëndesë dhe të mos u ve bisht! Por ai s’deshi të jetë xhentëlmen në politikë. Por ndoshta dhe është aty ku është, me gjithë ambiciet e mëdha që as Apasiev e Mickovski nuk i ndihmuan: të vijë në pushet pa votën e shqiptarëve.

Por, kur hyn fitili kështu, puna bëhet teatër. I absurdit, mbase. Sepse, ata që uleshin bashkë, bëjnë sikur shahen: me reagim ekspres doli edhe Apasiev i cili zgjodhi që Selës t’i përgjigjet nëpërmes një statusi në rrjetin social “Facebook”. Duke e “pëlqyer” propozimin e Selës, ama ai të jetë në publik…Argëtuse, apo jo?!

E në gjithë këtë debat nuk deshi të përfshihet kreu i integristëve Ali Ahmeti i cili ishte shprehur se nuk ka kohë të merret me Selën dhe Apasievin sepse siç deklaroi “Levica” është parti që po punon kundër themeleve dhe ardhmërisë së Maqedonisë së Veriut.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...