Komisioni sot debaton për propozim-ligjin për një njësi zgjedhore në Maqedoni

-

Komisioni për sistemin politik dhe marrëdhëniet ndërmjet bashkësive sot do të mbajë seancën e 39-të, në rend dite të së cilës është Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Kodit Zgjedhor.

Parashtrues të projektligjit janë deputetët Pavle Trajanov, Maja Moraçanin, Monika Zajkova, Bobi Mojsoski, Ljupço Balkoski, Dimitar Apasiev, Borislav Krmov, Panço Minov, Panço Minov,Miroslav Bogdanovski.

Me amendamentet e propozuara kërkohet që deputetët të zgjidhen në baza proporcionale pa prag elektoral, ku shteti do të ishte një njësi zgjedhore, e cila, sipas propozuesve, do t’u mundësonte partive më të vogla politike të “ushtrojnë të drejtën e tyre për t’u përfaqësuar”.

Përveç kësaj, projektligji i dorëzuar parasheh që bashkësitë etnike të përfaqësuara me më pak se 20 përqind të popullsisë do t’u garantohet një vend nëse “fitojnë të paktën të njëjtin numër votash sa numri i votave të nevojshme për një mandat”.

Ky propozim fillimisht ishte futur në rendin e ditës të seancës parlamentare të caktuar për 18 maj të vitit të kaluar si pika e 58, por debati për të nuk filloi.

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...