Me mbështetje të zv.kryeministrit të parë Grubi, promovohet libri “Një shqiptar në CIA”

-

“Një shqiptar në CIA” është libri i cili sot u promovua në hapësirat e Institutit për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve, me mbështetje direkte të zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi, libër në të cilin autori, BashmirXhemaj flet për shqiptarin i cili u infiltrua në aksionet sekrete të CIA-s, raporton indeks.mk

Xhemaj gjatë promovimit falënderoi zv.kryeministrin e parë Grubi dhe tha se në këtë libër tregohet historia e një shqiptari që është jo shumë publik dhe nuk njihej ndoshta as nga fshati i tij.

Ai tha se hulumtimi për këtë libër kanë zgjatur katër vite derisa ka siguruar dokumente të cilat ishin sekrete dhe të cilat u fshehën për 60-vite.

E veçanta e librit është se autori Xhemaj nuk është një historian por një gazetar që ka zbardhur një biografi të një shqiptari që gjatë periudhës më të vështirë të shtetit shqiptar, ka luftuar për të rrëzuar komunizmin dhe liruar Shqipërinë.

Në libër, janë dhënë edhe shumë fotografi si dhe seanca gjyqësore nëpër të cilat ka kaluar Destan Berisha, “parashutisti” i CIA-s në Shqipëri, njofton indeks.mk

Ai është burgosur disa herë në Shqipëri dhe Kosovë nga ish sistemi, por ka arritur të dalë nga aty me ndihmë dhe asistencë direkte nga SHBA-të, me të vetmin qëllim për të mos zbuluar lidhjet e tij me CIA-n, amerikane.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...