Projektligji për ndryshimin e Kodit Zgjedhor, kaloi filtrin e parë në Kuvend

-

Komisioni Parlamentar për Sistem Politik dhe Marrëdhëniet ndërmjet Komuniteteve sot miratoi Projektligjin për ndryshimin e Kodit Zgjedhor, i cili kërkon që deputetët të zgjidhen me model proporcional pa prag zgjedhor dhe me modelin D’Ontov të shpërndarjes së mandateve ku shteti do të ishte një njësi elektorale.

Parashtrues të projektligjit janë deputetët Pavle Trajanov, Maja Moraçanin, Monika Zajkova, Bobi Mojsoski, Ljupço Balkoski, Dimitar Apasiev, Borislav Krmov, Panço Minov, Panço Minov,Miroslav Bogdanovski.

Siç shpjegoi Trajanov në emër të parashtruesve të projektligjit, ndryshimet e propozuara do t’u mundësojnë partive më të vogla politike të “ushtrojnë të drejtën e tyre për përfaqësim”, dhe secili deputet të ketë peshë të njëjtë.

Zv. koordinatorja e BDI-së, Vjollca Ademi, përcolli qëndrimin e partisë, se një ligj kaq i rëndësishëm kërkon një konsensus më të gjerë ndërpartiak dhe ndëretnik.

Koordinatori i opozitës OBRM-PDUKM Nikolla Micevski theksoi se partia në parim e përkrah projektligjin dhe se duhet të vazhdojë diskutimi për këtë çështje për të dëgjuar të gjitha palët e interesuara në shoqëri.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...