Nikollovski: Ushqim do të ketë, qytetarët të mos shqetësohen

-

“Tani shikojmë se sa e rëndësishme është sigurimi i ushqimit, por qytetarët nuk duhet të shqetësohen. Kemi sasi të mjaftueshme të produkteve bazike, përgatisim plan për mbështetje të mbjelljes në pranverë, ndërsa rezultat do të japin edhe masa ndërhyrëse”. Këtë e tha sot ministri për Bujqësi, Pylltari dhe Ekonomi të Ujërave Ljupço Nikollovski.

Ai në “Utrinski Brifing”, theksoi se po përcjellet gjendja dhe po veprohet me përgjegjësi maksimale.

“Ushqim do të ketë. Në mënyrë aktive dhe me vigjilencë po përcjellim gjendjen. Qytetarët të mos shqetësohen dhe t’u besojnë institucioneve”, porositi Nikollovski.

Sipas tij, parashikimet në korniza globale tregojnë se gjendja është serioze, e që paraqet edhe një dëshmi për rëndësinë e bujqësisë dhe të prodhueseve.

Nikollovski edhe një herë tregoi se me Serbinë është dakorduar eksport i rreth 50.000 tonelatave grurë, por në takimin e djeshëm në Beograd është diskutuar edhe për import të vajit të rafineruar dhe të parafineruar.

I pyetur nëse vendi ndonjëherë do të mund vetvetiu të ushqehet, Nikollovski nënvizoi se pikërisht ky është qëllimi i politikave aktuale bujqësore.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...