BFI: MUAJI I RAMAZANIT NIS TË SHTUNËN E ARDHSHME! ÇMIMET E SADEKATUL FITRIT MBETEN TË NJËJTA

-

Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut pas mbledhjes së sotme njofton se Muaji i Ramazanit fillon më 02.04.2022, që do të thotë se dita e shtunë do të jetë dita e parë e agjërimit të Muajit të Ramazanit, përcjell TV21. Nga BFI thonë se kanë mobilizuar strukturën organizuese për aktivitete shtesë gjatë këtij muaji, ndërkaq theksojnë se çmimet e sadekatul fitrit mbeten të njëjta dhe për shkak të transparencës, do të publikohen në web faqen e BFI-së.

“Dhënia e Sadekatul fitrit është obligative të jepen ekskluzivisht në fondin e Medreseve dhe në këtë vit me qëllim të transparencës do të publikohen në faqen e BFI e RMV. Sasia e Sadekatul Fitrit do të jetë: Kategoritë mbesin si viteve të kaluara, më e ulët: 150 den., 200 den. 300,den duke e shtuar edhe Kategorinë e parë me 400, den.;10. Nisabi i zekatit do të jetë 91.6, që në mjete financiare është: 5.141,- euro”, thuhet mes tjerash në njoftimin e sotëm të BFI-së.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...