Kovaçevski: Të gjithë aleatët e NATO-s veprojnë të bashkuar, ndajmë të njëjtat vlera dhe politika

-

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në Samitin e jashtëzakonshëm të NATO-s të mbajtur në Bruksel, rikonfirmoi qëndrimet e vendit në mbështetje të krizës ushtarake në Ukrainë, si dhe harmonizimin e plotë të politikës së jashtme me politikën e Bashkimit Evropian dhe shtetet anëtare të saj të cilat ndajnë të njëjtat vlera.

“Është e një rëndësie të veçantë që në kohë krize ushtarake të këtyre përmasave, të gjitha shtetet aleate të veprojnë së bashku dhe të japin mbështetjen e tyre për një vend që mbron të drejtën e tij për integritet territorial dhe sovranitet. Maqedonia e Veriut, si anëtare e NATO-s, tashmë e ka harmonizuar e saj të jashtme me Bashkimin Evropian. Ne i kemi maritatuar të gjitha vendimet të harmonizuara me vendet anëtare të NATO-s dhe BE-së, në mënyrë që të përpiqemi të pengojmë Rusinë nga agresioni ushtarak kundër Ukrainës, dhe si shtet kemi treguar gatishmëri dhe kemi marrë vendime për të identifikuar kapacitetet dhe për të siguruar të gjitha burimet materiale në përputhje me mundësitë tona të nevojshme për të pranuar refugjatë të mundshëm nga Ukraina,” deklaroi Kryeministrit Kovaçevski në intervistën për MIA-n.

Lidhur me situatën e sigurisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Kryeministri Kovaçevski theksoi se vendi është në gjendje stabile, falë vendimeve të drejta të miratuara strategjike.

“Procesi i integrimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Aleancën NATO ishte i gjatë dhe i mundimshëm, por tani, në një kohë krize ushtarake të këtyre përmasave, ne shohim se sa e rëndësishme është të jesh një vend që siguria e të cilit garantohet aleanca dhe siguria më e madhe në botë. Maqedonia e Veriut është pjesë e misioneve të Aleancës, si dhe stërvitjeve që ajo kryen rregullisht”, theksoi Kovaçevski, duke konfirmuar gjendjen e qëndrueshme të sigurisë në vend.

Lidhur me kërkesat për mbylljen e qiejve mbi Ukrainën, ai tha se qëndrimi i Aleancës është se do të nënkuptonte fillimin e një konflikti ushtarak ndërmjet NATO-s dhe Rusisë, i cili do të përshkallëzohej në një luftë të përmasave të paprecedentë, prandaj Vendimi i NATO-s dhe i vendeve të tjera, të cilat tashmë janë pjesë, por edhe atyre që janë në rrugën e tyre për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, mbetet me sanksione ekonomike dhe mjete të tjera joushtarake për sanksione për të penguar Rusinë nga veprime të mëtejshme ushtarake.

Në Samitin e Jashtëzakonshëm u shkëmbyen mendime për hapat dhe vendimet e ardhshme që do të ndërmerren në periudhën e ardhshme, për të formësuar të ardhmen e Aleancës dhe forcimin e saj, si dhe për procesin lidhur me Samitin e Madridit që është planifikuar të të mbahet në qershor.

Lajmet e fundit

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...
- Advertisement -

David Beckham rrëfen për herë të parë betejën e tij me shëndetin mendor

David Beckham i mbajti lotët teksa foli sinqerisht për jetën dhe karrierën e tij në një serial të...

KHF “Istogu” përball ekipi të fortë nga Sllovakia

KHF “Istogu” ka mësuar të martën kundërshtarin e raundit të tretë të Kupës Evropiane për hendbolliste. Shorti i tërhequr...