ASH drejt fatit të PPD-së dhe PDSH-së?!

-

Koment TetovaSot

Kongresi i partisë opozitare në rënie mbaroi.Se kush do zgjidhej u kuptua shumë ditë më herët.Jashta mbetën ata që e themeluan këtë parti, ata njerëzit e vërtetë që deshtën të ndryshonte dicka.Deshtën ndryshimin që kur u shkëputën nga PDSH-ja si një Lëvizje për reforma brenda asaj strukture që gjithnjë shënoi humbje deri në aktin e kryer të një partie që tashmë po shkon drejt fatit të PPD-së.
Por ASH tashmë në ditët e errëta politike që e presin po shkon drejt fatit të PPD-së dhe PDSH-së.Ajo nuk ka më për tu ringritur kurrë sepse edhe fakti se kush ka dalë parti e dyta te shqiptarët nuk ka arritur më të jetë fitues kurrë dhe ka shkuar drejt shuarjes.
E keqja e një Kongresi të orkestruar me figura të njëjta që i bëjnë amin liderit , është se ajo nuk do jetë më zëri i shqiptarëve .Ajo do jetë zëri i ca individëve që ditën flasin për shqiptarët dhe natën shkojnë bëjnë ortakëri me Mickovskin dhe Apasievin.
Sado që Sela për të cilin të gjithë menduan se është politikani i së ardhmes, tashmë ai është më keq se paraardhësi i tij që të paktën ishte origjinali në atë si vepronte dhe si drejtonte partinë me gjithe gabimet e tij.
Sela e tregoi se nuk është i denjë edhe në betejën e përbashkët opozitare kur e tha prerë se nuk do bashkëpunonte para zgjedhjeve , por pas tyre me partitë tjera opozitare.
Ai e tha këtë me një lloj ” force” lideri pa e kuptuar se partia e tij ka një rrënie të skajshme ndërsa opozita e drejtuar nga Bilall Kasami ka ngritje të madhe në zgjedhjet e fundit lokale .
Sela duke e ditur se BDI-në nuk do ta mund kurrë , qëndron në kreun e partisë së individëve me bindjen e fitores së VMRO-së që të jetë pjesë e ekzekutivit por edhe duke dashur ta mbajë të përcarë opozitën që të mbetet i dyti si forcë politike.
Sela i ” politikave të mëdha nacionaliste” flet për kauza të mëdha shqiptare në ndërkohë që atij i ka dalë kontrolli cdo gjë duke nisur nga vetë partia e tij që po e drejton tashmë mes tij dhe klaneve që duan të mbetet ai lideri sepse edhe ata do kenë benifitet e tyre qoftë edhe duke qenë opozitë.
Sela flet për përqindjen e shqiptarëve por ai nuk e di më përqindjen e partisë së tij e cila në anketat e fundit është shumë dëshpëruese .

Ky peng i opozitës po i jep komoditet partisë shqiptare që edhe po të dojë ta lërë vetë qeverinë, nuk e lënë të humbin politkanët e posteve të përjetshme që e mbajnë partinë me grusht të fortë duke mos lejuar askush t’ua rrënojë kalanë përbrenda.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...