Procesi i Regjistrimit, Grubi për Klan Kosova: Shqiptarët janë të përfaqësuar në mënyrën më të mirë në pushtetin shtetëror

-

Sipas rezultateve të publikuara nga Enti i Statistikave në Maqedoninë e Veriut, popullsia shqiptare është 29, 52 për qind apo më shumë se gjysma e popullsisë maqedonase që janë deklaruar 54,21 për qind.

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi, tha në një intervistë në Info Magazine në Klan Kosova se shqiptarët kanë goxha hise në pushtetin shtetërorë.

Ai tha se shqiptarët janë të përfaqësuar në mënyren më të mirë.

“Këto numra të publikuara sot vetëm sa e kanë konfirmuar atë se çfarë kemi bërë deri më sot. Këtu shqiptarët gjuhën shqipe e kanë zyrtare, flamuri kombëtar është flamur zyrtar në Maqedoninë e Veriut, shqiptarët kanë tre universitete në gjuhen shqipe, kanë mbi 21 për qind të përfaqësimit në administratë, drejtojnë parlamentin, unë jam zëvendëskryeministër i parë i qeverisë”.

“Drejtojnë ministrinë e Punëve të Jashtme, ministrinë e Financave, kanë drejtuar ministrinë e Mbrojtjes, ministrinë e Punëve të Brendshme, Avokatin e Shtetit, Avokatin e Popullit, Gjykatën Supreme, Gjykatën Kushtetuese, Gjykatën Administrative, kryetari i Federatës së Futbollit është gjithashtu shqiptar”.

“Shqiptarët janë të përfaqësuar në mënyrën më të mirë të mundshme. Dhe këto numra vijnë në konfirmim të pushtetit që shqiptarët e ushtrojnë në Maqedoninë e Veriut”.

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...