Grubi: 70 panele fotovoltaike në Çair, realizojmë agjendën e blertë

-

Zëvendëskryeministri i parë Grubi së bashku me kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti, ministrin Nuredini dhe kryetarin e komunës së Çairit sot zyrtarisht lëshuan në përdorim 70 panelet fotovoltaike në objektin e komunës së Çairit.
Mbi parimet e agjendës së blertë që proklamon përkujdesin për ambientit jetësor, cilësinë e ajrit dhe efikasitetin energjetik, bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, ministrin e ambientit jetësor dhe planifikimit hapësinor Naser Nuredini dhe kryetarin e Komunës së Çairit Visar Ganiu lëshuam në përdorim 70 panelet fotovoltaike në kulmin e ndërtesës administrative të Komunës së Çairit.
Ky projekt i realizuar me investim të drejtëpërdrejtë nga Ministria e Ambientit Jetësor dhe e Planifikimit Hapësinor është pjesë e kapitullit që kemi hapur për të avancuar prodhimin e energjisë elektrike përmes shfrytëzimit të burimeve të pastra dhe të qëndrueshme energjetike për jetë më të shëndetshme, për reduktim dhe racionalizim të shpenzimeve ekonomike, veçanërisht në kohë të ballafaqimit me krizën globale energjetike.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...