Zëvendësdrejtori Nura takon Bordin drejtues të Shoqatës Atdhetare Dibra

-

Gjatë vizitës disa ditore në Nju Jork, zëvendësdrejtori i Agjencisë për Emigracion, Izmit Nura u prit nga Bordi drejtues i Shoqatës Atdhetare Dibra.

Gjatë këtij takimi të organizuar në ambientet e shoqatës Dibra në Nju jork, Zv. drejtori Nura me kryetarin dhe antarët e Bordit drejtues të SHAD-it, Dashnor Miftari, Nderim Marku, Besar Dika, Bekim Paçuku dhe Muharem Mesik, u prezantoi disa ide dhe nisma që duhet të bëhen nga mërgimtarët tanë bashkërisht me ne, si urë lidhëse në mes shoqatave të mërgimtarëve dhe institucioneve të Maqedonisë së Veriut. Në veçanti, po theksoj regjistrimin e fëmijëve që janë lindur në mërgatë, që nënkupton marrjen e nënshtetësisë të RMV-së, parashtrimi i këkesës për të siguruar mësimdhënës të kualifikuar nga Maqedonia e Veriut, si shoqata juaj e organizuar mirë do të mundohemi që së bashku me Ansamblin Shtetëror të Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare nga Shkupi për festat kombetare të festojme së bashku si në vend dhe mërgatë.

Bordi drejtues i SHAD e falenderuan për punën dhe kontributin që e jep zëvendësdrejtori i Agjencisë për Emigracion, z. Izmit Nura, në sferën e ruajtjes së lidhjes së mërgimtarëve me vendlindjen, si dhe kultivimin e gjuhës, kulturës dhe traditave shqiptare në diasporë.

Ndërsa zëvendësdrejtori Nura u dhuroi për fëmijët e Shoqatës Atdhetare Dibra librin e Bazës së gramatikës së gjuhës shqipe të botuar në veçanti për fëmijët e mërgimtarëve dhe disa plisa kombëtar nga Agjencia për Emigracion e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Lajmet e fundit

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...
- Advertisement -

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...