Nikollovski: Është arritur marrëveshje për import të grurit nga Bullgaria

-

Ministri i bujqësisë, pylltarisë dhe ekonomisë së ujërave, Lupço Nikollovski, mbrëmë vonë njoftoi se është arritur marrëveshje për importin e grurit nga Bullgaria, transmeton Portalb.mk.

“Sonte vonë dua ta njoftoj edhe këtë lajm pozitiv direkt nga këtu, nga Berlini. Me kolegun tim, ministrin e Bujqësisë së Republikës së Bullgarisë, Ivan Ivanov, u dakorduam që do të sigurojmë sasi shtesë të grurit nga Republika e Bullgarisë. Së bashku me fqinjët tanë, në këtë mënyrë po ndërtojmë një fqinjësi të mirë të vërtetë dhe të bashkuar do ta kalojmë shumë më lehtë dhe do të përballemi me krizën ekzistuese”, shkroi Nikollovski në Facebook.

Ministri Nikolovski ndodhet në Berlin ku dje, me ftesë të ministrit gjerman të ushqimit dhe bujqësisë, Xhem Ozdemir, mori pjesë në Konferencën ministrore në kuadër të Procesit të Berlinit dhe Dialogut për Politikë Bujqësore ndërmjet Gjermanisë dhe Ballkanit Perëndimor.

Muajin paraprak u arrit marrëveshje edhe me Serbinë për të përjashtuar vendin nga ndalimi i eksporteve të grurit dhe lëndëve të tjera të para ushqimore.

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...