Akademi solemne me rastin e Ditës së romëve

-

Në Muzeun e Luftës maqedonase do të mbahet sot akademi solemne me rastin e e Ditës së romëve – 8 Prilli.

Siç kumtoi organizatori – Forcat demokratike të romëve, do të prezantohet progresi i arritur i deritanishëm i romëve në vend.

Në Akademi është ftuar kreu shtetëror, përfaqësues të pushtetit lokal, ndërsa do të marrin pjesë edhe ambasadori i Indisë i emëruar në Sofje dhe ministri i Punëve të Jashtme të Indisë, deputetë romë nga Serbia dhe Kroacia…

Vitin e kaluar janë mbushur 50 vjet nga mbajtja e kongresit të parë rom, i cili për shkak të pandemisë së Kovid-19 nuk u shënua në mënyrë adekuate.

Me rastin e Ditës ndërkombëtare të romëve, Komisioni për parandalimin dhe mbrojtjen nga diskriminimi sot do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të publikohen rekomandimet e përgjithshme të miratuara nga KPMD, të cilat i referohen formave të ndryshme të diskriminimit ndaj romëve.

Lajmet e fundit

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...
- Advertisement -

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...