“Dita e mysafirëve të lartë” të stërvitjes ushtarake “Blesok-22” në Krivollak

-

Pas vlerësimit të përfunduar me sukses të Batalionit të këmbësorisë së lehtë në kuadër të stërvitjes ushtarake “Blesok 22”, sot në Poligonin “Krivollak” do të realizohet “Dita e mysafirëve të lartë”.

Sipas programit, përmes ekzekutimit të stërvitjes me qitje luftarake të titulluar “Batalioni i këmbësorisë së lehtë në sulm”, do të demonstrohen situata dhe procedura me të cilat do të demonstrohet stërvitje dhe trajnimi i pjesëtarëve të Armatës së Batalionit i këmbësorisë së lehtë dhe një pjesë e njësive të cilat morën pjesë në stërvitjen “Blesok 22”.

Në demonstrim është paralajmëruar pjesëmarrja e kryeministrit Dimitar Kovaçevski, ministres së Mbrojtjes Slavjanka Petrovska dhe shefit të Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral-nënkoloneli Vasko Gjurçinovski, përfaqësues të Qeverisë, të Kabinetit të presidentit të shtetit, të Kuvendit, të Shtatmadhorisë dhe të Ministrisë së Mbrojtjes, gjeneralë të armatës, komandantë dhe komanda dhe njësi të Armatës, si dhe atashetë ushtarakë të akredituar në vend.

Vlerësimi i Batalionit së këmbësorisë së lehtë e zbatoi ekipi vlerësues i Armatës, i mbështetur nga vlerësues të vendeve të tjera dhe ekipi i monitoruesve të NATO-s, me ç’rast vlerësimi zyrtar është “i aftë për luftim për kryerjen e misionit të tij”.

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...