Shaqiri: Rritje të pagave do të ketë, duhet mirëkuptim, më shumë se 35 shkolla s’kanë mbajtur grevë!

-

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, në një prononcim për indeks.mk ka folur për grevën të cilën sot tashmë e kanë filluar mësimdhënësit.

Shaqiri thotë se Ministria e Arsimit dhe Shkencës është e hapur për marrëveshje me mësimdhënësit dhe shton se greva për mësimdhënësit duhet të jetë opsioni i fundit.

Ministri Shaqiri deklaron se rritje të pagës do të ketë, por duhet pasur parasysh edhe faktin se vendi sapo doli nga kriza shëndetësore dhe e ka në derë krizën ekonomike.

Shton se rritje të pagave për mësimdhënësit ka pasur në vazhdimësi në vitet me të cilat me ministrinë kanë udhëhequr ministrat e BDI-së.

Thotë se rritja e menjëhershme e pagave për mësimdhënësit do të ngjallte inflacion të ri.

Mëtutje ai sqaron se ka edhe shkolla të cilat nuk e kanë dëgjuar Sindikatën e Arsimit dhe Shkencës për të bërë grevë.

Deklaroi se më shumë se 35 shkolla në nivel republikan nuk kanë mbajtur grevë, ose kanë mbajtur grevë “të pjesëshme”./indeks.mk/

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...