Kovaçevski: Jemi të hapur për bisedime, rritja e rrogave në arsim mos të kushtëzohet me greva

-

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në Facebook ka shkruar se gjatë qeverisjes së LSDM-së, rrogat në arsim janë rritur gjithsej për 21 për qind.

“Të punësuarit në arsim dhe në mbrojtjen dhe kujdesin e fëmijëve janë trungu për zhvillimin e ardhmërisë sonë, për këtë shkak në periudhën prej vitit 2017 deri në vitin 2022 pagat e tyre i kemi rritur për 21 për qind, ka shkruar kryeministri Dimitar Kovaçevski në profilin e tij në Fejsbuk.

Kovaçevski thotë se ekzekutivi është i gatshëm për bisedime me Sindikatën e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, por që këto bisedime mos të kushtëzohen me grevë.

“Jemi të hapur për dialog për arritjen e sistemit për rritje të pagave, i cili nuk do të kushtezohet dhe shkaktohet nga grevat dhe pakënaqësitë. Në atë drejtim e inkurajoj sindikatën, që ta vazhdoj dialogun dhe ta ndërmerr përgjegjësinë për zgjidhje të përhershme për rritje të pagave përmes modelit të konfirmuar për rritje të pagave”, publikoi Kovaçevski në Fejsbuk.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...