Pendarovski – Gjukanoviq: Relacionet e mira bilaterale reflektohen në bashkëpunimin e mirë

-

Relacionet bilaterale me Malin e Zi reflektohen edhe në bashkëpunimin e mirë përmes proceseve rajonale. Ndajmë interes për integrimin e BE-së, ngjarjet gjeopolitike në fqinjësinë e gjerë dhe ndikimin e luftës ruse mbi Ukrainën. Kështu ka shkruar presidenti Stevo Pendarovski pas takimit të tij me presidentin malazez, Millo Gjukanoviq.

Pas takimit tet a tet të dy presidentëve, delegacionet e RMV-së dhe Malit të Zi mbajtën mbledhje plenare ku u konfirmuan marrdhëniet e shkëlqyera tradicionale dhe miqësore, si dhe dialogu i frytshëm politik mes dy shteteve.

 

Në kontekst të bashkëpunimit rajonal, u shqyrtuan dhe çështjet me rëndësi për të ardhmen evropiane të dy vendeve, si dhe ngjarjet gjeopolitike në fqinjësinë e gjerë dhe ndikimin nga invazioni rus mbi Ukrainën.

Presidenti Pendarovski sot do të mbajë takime edhe me kryeministrin malazez Zdravko Krivokapiq dhe me Dritan Abazoviq, zv.kryeministër dhe mandatar për formim të Qeverisë së re në Mal të Zi.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...