Kovaçevski kërkon dorëheqjen e Muharremit ose do ta shkarkojë?!

-

Arafat Muharremi do të shkarkohet nga posti i drejtorit të Policisë Financiare, mëson Infomax jozyrtarisht, pasi ndaj tij është ngritur kallëzim penal nga Prokuroria e Shtetit për shoqërim me qëllim rëndimin e konfiskimit të pasurisë në çështjen “Trust” ndaj Sead Koçës. kompani.“.

Sipas Infomax, Arafat Muharremi në një bisedë telefonike me kryeministrin Dimitar Kovaçevski ka pranuar kërkesë që menjëherë të jep dorëheqje të parevokueshme nga pozita e drejtorit të Policisë Financiare, në të kundërtën nëse nuk e bën këtë do të shkarkohet nga Qeveria që e emëron.

Arafat Muharremi në rastin “Trust”, së bashku me prokurorët Artan Ajro dhe Gavril Bubevski, kanë mundësuar bartjen e pronës së “Transmet” personave të tretë në mënyrë që gjykata të mos mund ta konfiskojë pasurinë.

Ajo që mbeti për konfiskim ishte prona e “TV Nova” e cila ishte e ngarkuar me detyrime të barabarta me vlerën e pasurisë, kështu që Sead Koçani arriti të shmangë konfiskimin. Muharremi para kësaj detyre ishte hetues në Prokurorinë Speciale. Ai është kuadër i emëruar nga LSDM.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...