Ndryshimi i temperaturave ka rritur numrin e të sëmurëve kronik

-

Ndryshimi i menjëhershëm i temperaturave ka rritur numrin e të sëmurëve kronik të cilët kanë kërkuar ndihmë mjeksore.

Sipas doktoreshes Sllagjana Ristovska e cila deklaroi se ndryshimet e shpeshta të motit si tek të rinjtë ashtu edhe tek më të moshuarit ndikojnë njejtë ndaj shëndetit.

“Është rritur numri i ekzaminimeve dhe ndërhyrjeve në spitalin e të sëmurëve kronikë. Thuajse askush nuk është rezistent ndaj ndryshimeve klimatike, ndjenja e lodhjes, dhimbje koke, ndryshime në presionin e gjakut, pagjumësi, shqetësim, tension, shpesh janë rezultat i ndryshimeve të papritura në atmosferë. Më shumë të ndjeshme ndaj këtyre ndryshimeve janë njerezit me sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës, astma, reumatologjia apo edhe sëmundje psikologjike.

Ristovska për tv Klan M tha se apelon deri tek qytetarët për kujdes dhe të respektojnë këshillat e mjekve.

I këshilloj këta pacientë që të marrin rregullisht terapi aktuale, kontrolle të rregullta dhe të dëgjojnë këshillat e mjekëve të tyre, si dhe të konsumojnë më shumë frutave dhe perimeve, duke shmangur ushqimet e rënda dhe poashtu alkoholin.”

Ndryshimi i motit në fundjavë ka kufizuar lëvizjet e qyteterëve. Për dallim nga java e pare ku moti ishte me diell dhe parqet ishin të mbushur me qytetarë këtë të diel ato ishin të boshadisur.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...