ASH e quan të dështuar, por Arbër Ademi për dy vite rriti pagat e mësimdhënësve 21%

-

Deputetja e ASH-së, Ilire Dauti sot ka kritikuar deputetin e BDI-së, njëherit edhe ish-ministër i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, të cilin e ka quajtur të dështuar dhe se i ka lënë mësimdhënësit në gjendje të mjerueshme, objektet shkollorë si në mesjetë etj.

Ndryshe, kemi hyrë në javën e dytë të grevës së mësimdhënësve, të cilët kërkojnë rritjen e pagave në arsim.

Mirëpo, kujtojmë se vetëm brenda periudhës kohore 2018-2020, rrogat në arsim janë rritur për 21%, derisa ishte ministër i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi.

Gjithashtu, gjatë asaj periudhe janë ndërtuar 17 salla sportive vetëm në shkollat shqipe, nga gjithësej 30!

Është zgjidhur edhe problemi i nxënësve të fshatit Reçicë e Vogël, ku tani ata mësojnë në objektin e ri shkollor sipas standarteve evropiane, përfshi këtu investimet në infrastrukturën e në më shumë se 35 shkolla tjera.

E gjithë kjo është realizuar vetëm gjatë mandatit të Arbër Ademit, si ministër i Arsimit dhe Shkencës.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...