Padi penale kundër 32 vjeçarit nga Studeniçani, i punësuar në Drejtorinë e Librave Amë

-

SPB Shkup ka ngritur padi penale kundër O.I (32 vjeç) nga Studeniçani, i punësuar si referent në Drejtorinë e Librave Amë, përshkak dyshimeve për vepër të kryer penale keqpërdorim të të dhënave personale, nga neni 149, paragrafi 1, si dhe D.K (28) nga Shkupi, gjithashtu i dyshuar për keqpërdorim të të dhëanve personale, transmeton Zhurnal.

I denoncuari i parë O.I, gjatë prillit të vitit të kaluar, pa kërkesë të dorëzuar dhe pa leje të së ëmës, si përfaqësues ligjor të një personi të mitur, me nënshkrimin e tij dhe vulën e drejtorisë, ka vërtetuar çertifikatë të lindjes dhe të njejtën i’a ka dhënë të denoncuarit të dytë, i cili ka qenë person i pa autorizuar të posedojë një dokument të tillë.

I denoncuari i dytë, çertifikatën e ka shfrytëzuar në dy raste. Para Ministrisë së Drejtësisë, Drejtorisë së Librave Amë dhe në padinë e dorëzuar nga ana e tij para gjyqit kundër së ëmës së dëmtuar.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...