Raportet me Bullgarinë/ Shefi i diplomacisë, Osmani nuk lejon ultra nacionalistët ta prishin atë që po e ndërton diplomacia

-

„Një re është lëshuar në atë që kemi tentuar ta bëjmë 6 muajt e kaluar dhe ta kthjellim ambientin para nesh. Por, nuk mund të lejoj që kjo ta prish tërë procesin. Nuk mund të hy në defetizëm dhe të them- mjaftë është, i ndërprejmë bisedimet. Sepse, pas një kohe prap do të duhet të ulemi dhe të bisedojmë”.

Kështu iu është drejtuar Shefi i diplomacisë mediave, sot, në brifingun e rregullt javor që e mbanë në hapësirat e MPJ-së.

Nga gazetarët e vendit Osmani është kritikuar se pse nuk ia kthen Bullgarëve me retorikën e njëjtë.

Kryediplomati Osmani është decid se vendi nuk duhet të bie pre e provokimeve, duke theksuar se ngjarjet e fundit me hapjen e Shoqatës “Vanço Mihajllov” në Manastir kanë lënë njollë në raportet mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë.

Ai tha se ka qenë në Manastir me qëllim mos lejimin e kidnapimit të raporteve korrekte të krijuara deri më tani, sepse, sipas tij, atje kishte njerëz që kishin ardhur edhe për të provokuar, por kishte edhe prej atyre që kishin ardhur për ta “qetësuar topin”.

“Unë nuk reagoj në bazë të emocioneve, por në bazë të strategjisë, kurse strategjia parasheh mbrojtjen e interesit shtetëror”, tha më tej ministri Osmani.

Kryediplomati Osmani porositi politikanët në vend të mos e përdorin situatën për të fituar politikisht dhe të nxisin ndasi etnike në vend.

Lajmet e fundit

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...
- Advertisement -

David Beckham rrëfen për herë të parë betejën e tij me shëndetin mendor

David Beckham i mbajti lotët teksa foli sinqerisht për jetën dhe karrierën e tij në një serial të...

KHF “Istogu” përball ekipi të fortë nga Sllovakia

KHF “Istogu” ka mësuar të martën kundërshtarin e raundit të tretë të Kupës Evropiane për hendbolliste. Shorti i tërhequr...