Stazh 40 vjet për burra dhe 38 vjet për gra për të dal në pension në Armatë

-

Stazh të punës prej 40 vjetëve për burra dhe 38 vjetëve për gra pa marrë parasysh moshën, do të ishin bazë për shkuarje në pension për të gjithë të punësuarit në Armatë, si dhe përgatitje të Ligjit të ri për të punësuarit në mbrojtje. Është dakorduar që ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska të inicojë ndryshime ligjore në ligjin e përhershëm sa i përket nenit për pensionim.

Këto janë përfundimet në takimet dhe bisedat e ministres së Mbrojtjes, Petrovska dhe përfaqësues të Sindikatës së Pavarur të Mbrojtjes (SPM) të mbajtur më 13 të këtij muaji pas bisedimeve të realizuara në mbledhjet e mëparshme.

Sindikata e Pavarur e Mbrojtjes në kumtesën e sotme e përshëndet qasjen e ministres së Mbrojtjes Petrovska për mundësinë që rregullisht të mbahen mbledhje për çështjet e rëndësishme të punëtorëve, ndërsa me këtë edhe zhvillimin e dialogut social në nivel të lartë.

“Pas emërimit të ministres së Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska, SPM ka realizuar disa takime të punës në të cilat ishin treguar shumë çështje të rëndësishme në mesin e të cilave dhe çështja e pensionimit të të punësuarve në Armatë”, bëhet e ditur në kumtesën e SPM.

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...