Komunikimi mes Ziberit dhe Shaqirit megjithatë ka qenë në shqip

-

Në një shkresë me shkrim e Avokatit të Popullit adresuar Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës ka qenë shkak i një reagimi të opozitares Aleanca për Shqiptarët (ASH) për mos respektim të gjuhës shqipe në komunikimin e dy zyrtareve shtetërore shqiptar, informon PRESSonline.mk

“Opinioni ishte dëshmitar i një skandali të dy zyrtarëve të BDI-së të cilët edhe pse që të dy janë të deklaruar si shqiptarë, komunikimin e zhvilluan vetëm në gjuhën maqedonase, duke mos respektuar të paktën dygjuhësinë. I ashtuquajturi Avokati i Popullit, Naser Ziberi, në një shkresë dërguar Ministrit për Arsim, Jeton Shaqiri, kishte tentuar edhe një herë të bëjë presion mbi arsimtarët që ta ndërpresin grevën. Edhe pse që të dy funksionarët janë të deklaruar si shqiptarë, shkresa ishte dërguar vetëm në gjuhën maqedonase. Këtë shkresë, si të tillë dhe vetëm në një gjuhë, me mburrje e kishte publikuar Ministri Shaqiri”, thuhet në reagimin e ASH-së.

Nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës thonë se shkresa e Avokatit të Popullit në Ministri është adresuar në gjuhën shqipe dhe maqedonase

“Shkresa e Avokatit të Popullit në Ministrit i është adresuar në gjuhën Shqipe dhe Maqedonase. Njoftimi i ministrit Dr.Jeton Shaqiri ka qenë në dy gjuhë shqip dhe maqedonisht, ndërsa shkresa e Avokatit të Popullit është po ashtu në dy gjuhë. Nuk shohim këtu nevojë për shqetësim”, thonë nga Ministria e Arsimit.

Ndërkohë, në rrjetin social Facebook në profilin zyrtar të Ministrit, Jeton Shaqiri mund të konfirmohet ajo çfarë pohojnë nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.

Lajmet e fundit

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...
- Advertisement -

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...