Kourtney Kardashian tregon luftën e tmerrshme që po kalon me IVF: Ne e duam një fëmijë kaq shumë


Kourtney Kardashian është duke detajuar luftën e saj me IVF teksa përpiqet të ketë një fëmijë me të fejuarin e saj Travis Barker.

Në episodin e dytë të “The Kardashians”, Kourtney u shfaq në shtëpinë e saj në Calabasas teksa nëna e saj Kris vjen për ta vizituar, duke pyetur se si shkoi vizita te doktori, ndërsa Kourtney i përgjigjet: “E tmerrshme”.

Kourtney tregon në një rrëfim se ajo dhe Travis duan të kenë një fëmijë, kështu që doktori i tyre i çoi ata në këtë rrugë për të bërë IVF, dhe kjo nuk ka qenë ajo që çifti prisnin, shkruan DailyMail.

Ylli Kardashian është nëna e Mason, 12 vjeç; Penelope, nëntë vjeçe; dhe Reign, shtatë vjeç – me ish-partnerin e saj Scott Disick, me të cilin u takua nga viti 2005 deri në vitin 2015.

Kourtney thotë se njerëzit gjithmonë thonë në rrjetet sociale se ajo është shtatzënë, duke zbuluar: “Çdo person në rrjetet sociale bën komente të tipit si: ‘Kourtney është shtatzënë’, ‘Kourtney është shtatzënë’. ‘Kourtney ka shtuar kaq shumë peshë’”.

“Më duket se është shumë e vrazhdë të komentosh njerëzit kur nuk e ke idenë se çfarë po kalojnë në të vërtetë”, tha Kourtney.

“Ilaçet që më kanë dhënë, më kanë futur në menopauzë, fjalë për fjalë në menopauzë”, shtoi ajo.

Bukuroshja shton se mjekimi ‘në thelb e futi në depresion’ duke shtuar përgjatë rrëfimit të saj: “Mendoj se sepse jam kaq e pastër dhe e kujdesshme për atë që fut në trupin tim, është njësoj si të kem reagimin e kundërt dhe të punosh si kontraceptiv në vend që të ndihmosh”.

“Kam gjithçka në botë për të qenë e lumtur. Thjesht ndihem pak e mërzitur dhe nuk më pëlqen vetja. Super humoristike dhe hormonale, sikur të jem e çmendur gjysmën e kohës”, thotë Kourtney.

Kris thotë se ajo kurrë nuk e ka parë Kourtneyn më të lumtur, por mjekimi e ka futur atë në depresion, pasi Kourtney thotë se ajo është “super në humor dhe hormonale”.

“Edhe pse Kourtney ka tre fëmijë të bukur, nuk e bën më pak dhimbje nëse po përpiqet të ketë një fëmijë dhe po kalon nëpër vështirësi”.

Kris tregon se ajo mbeti shtatzënë në vitin 1994 dhe pati një abort, duke thënë: “Trupi im u mbyll plotësisht. Isha me humor të keq dhe në depresion, isha e fryrë, nuk ndihesha mirë, gjithçka e keqe që të mund të përshkruani”.

IVF zakonisht përdoret nga gratë ose çiftet që po luftojnë për të mbetur shtatzënë në mënyrë natyrale, dhe përfshin nxjerrjen e vezëve nga vezoret, të cilat më pas fekondohen nga sperma në një laborator, përpara se të transferohen në mitër.

Shumë gra që po përgatiten t’i nënshtrohen IVF-it do t’u jepet një ose më shumë forma të barnave të fertilitetit nga mjeku i tyre, të cilat përdoren për të nxitur lirimin e hormoneve që më pas stimulojnë prodhimin e vezëve.

Në vitin 2008, një nga studimet e para mbi efektet afatgjata të stimulimit të folikulit doli në përfundimin se IVF ‘duket se nuk ka ndikim të qëndrueshëm në kohën ose simptomat e menopauzës’, megjithatë, hulumtimi nuk është ende verdikt final.

Kourtney nuk sqaroi gjatë episodit të serialit se nëse ajo është ende në menopauzë, ose nëse ajo po përjetonte simptoma të ngjashme me menopauzën, të cilat përfshijnë menstruacione të parregullta, ndezje të nxehta, të dridhura, djersitje gjatë natës – dhe shtim në peshë.

Ilaçet e fertilitetit dihet se shkaktojnë simptoma që janë shumë të ngjashme me ato të përjetuara gjatë menopauzës, duke përfshirë ndezjet e nxehta, shtimin në peshë, ndryshimet në humor dhe fryrjen.

Në mënyrë tipike, menopauza ndodh kur një grua është midis moshës 40 dhe 55 vjeç, dhe diagnostikohet pasi një femër ka kaluar 12 muaj pa përjetuar një cikël menstrual.

Pas menopauzës, një shtatzëni natyrale nuk është më e mundur, por IVF është ende një opsion, dhe vezët e ngrira më parë mund të implantohen ende.

Nuk është e pazakontë që gratë të shtojnë peshë gjatë trajtimeve IVF pasi injeksionet hormonale mund të ndikojnë në peshë dhe gjithashtu në nivelet e urisë. /Telegrafi/