Pse po i pengon ”Levicës” flamuri shqiptar në Forinë të Gostivarit?

-

Partia opozitare maqedonase ”Levica” së fundmi ka reaguar se pse në Forinë të Gostivaret është vendosur flamur gjigand 10 metra, e afër tij asnjë i Maqedonisë së Veriut, raporton KlanMacedonia.

Ja reagimi i plotë:

Në fshatin Forinë të Gostivarit, ku është edhe vendlindja e kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi, në sheshin e fshatit është vendosur një flamur shqiptar prej së paku 10 metra – në kundërshtim me Kushtetutën dhe Ligjin për përdorimin e flamujve të komuniteteve në Republikën e Maqedonisë.

Gjegjësisht, bëhet fjalë për një flamur shqiptar të ekspozuar në mënyrë të pavarur në qendër të fshatit. Forinë, pa u vendosur pranë tij flamuri i Maqedonisë, siç parashihet me Ligjin për përdorimin e flamujve të komuniteteve në Republikën e Maqedonisë.

Sipas nenit. 5 të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë, simbolet shtetërore të Republikës së Maqedonisë janë: stema, flamuri dhe himni.

Sipas Ligjit për përdorimin e flamujve të bashkësive në Republikën e Maqedonisë, me rastin e vendosjes së flamurit të bashkësive tjera etnike në sheshe dhe vende të tjera publike, duhet të vendoset edhe flamuri i Republikës së Maqedonisë.

Shfaqja vetëm e flamurit shqiptar, pa i bashkangjitur flamuri maqedonas, në përputhje me dispozitat e ligjit të lartpërmendur, është vepër penale.

Po ashtu, ky veprim i pushtetit vendor është dëshmi e paligjshmërisë që mbizotëron në këtë vend dhe një lloj provokimi për të nxitur tensionet etnike, thuhet në komunikatën e Levicës.

Lajmet e fundit

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Saul “Canelo” Alvarez  mundi Jermell “Iron Man” Charlo me vendim unanim të gjyqtarëve të dielën pas mesnate në T-Mobile...

Kasami i bashkohet VMRO-së: Nuk i votojmë Ndryshimet kushtetuese

I pyetur për ndryshimet kushtetuese dhe pse Lëvizja Besa nuk ka marrë pjesë me kandidatin e saj në Grupin...

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...
- Advertisement -

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...