Zaev: Mandati i ri i Macron sjell fitore të re të vlerave europiane ndaj kërcënimeve të nacionalizmit në Europë

-

Sot, më 27 Prill, dëshiroj të përgëzoj presidentin Macron për mandatin e tij të ri – ai sjell një fitore të re të vlerave evropiane mbi kërcënimet që nacionalizmi paraqet për Europën, tha ish-kryeministri Zoran Zaev në një forum në Strumicë të organizuar nga Ambasada Franceze.

“Kur është fjala për marrjen e vendimit mes liberalizmit dhe konservatorit, ne të majtët kemi vetëm një zgjedhje – ai është liberalizmi – liria, çiltërsia, moderniteti”, tha Zaev.

Zaev thekson se as Macron në Francë nuk është i djathtë dhe as partia e Golobit në Slloveni.

Në fjalimin tim në Athinë para disa ditësh, thashë se po kundërshtoja tezën se e djathta apo e djathta ekstreme sundonte Europën. As Macron në Francë nuk ka të drejtë dhe as partia e Golobit në Slloveni, e cila fitoi zgjedhjet parlamentare të së dielës, nuk ka të drejtë, tha Zaev.

Mezi pres këto thirrje të forta që i sjellin fitore lirisë europiane”, tha Zaev.

Lajmet e fundit

Ish-bashkëshorti që vrau gruan, vret edhe veten

il femminicidio di Castelfiorentino, nel riquadro la donna uccisa e il marito, maggiore indiziato dell'omicidioNjë 40-vjeçar shqiptar që...

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...
- Advertisement -

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...