Arbër Ademi takoi zyrtarin e lartë amerikan, Xhons: jemi më të sigurtë si anëtarë të NATO-s

-

Kryetari i Komisionit për Cështje Evropiane, deputeti i BDI-së, Arbër Ademi, sot ka zhvilluar takim me Zëvendës/ndihmës sekretarin e Departamentit të Shtetit për sigurinë evropiane, Dagllas Xhons

Ademi dhe Xhons kanë diskutuar lidhur me zhvillimet politike në vend dhe në rajon.

Deputeti i BDI-së ka theksuar se zhbllokimi i procesit të integrimit evropian i vendit do të garantojë siguri, stabilitet dhe zhvillim më të qëndrueshëm për rajonin, bazuar në rrethanat me të cilat po përballet e gjithë bota, respektivisht Bashkimi Evropian.

Gjithashtu, Ademi ka shprehur mirënjohje të thellë për mbështetjen e SHBA-s, ndaj Maqedonisë së Veriut në periudhat më të rëndësishme për vendin.

Ai ka vlerësuar se Maqedonia e Veriut tashmë është edhe më e sigurtë si anëtare e NATO-së, ku SHBA-të kanë një meritë të veçantë për anëtarësimin e vendit tonë në mesin e shumë vendeve anëtare.

Ja postimi i plotë i Ademit:

“Sot, kisha nderin dhe kënaqësinë që në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut ta takojë Zëvendës/ndihmës sekretarin e Departamentit të Shtetit për sigurinë evropiane, z. Dagllas Xhons
Me z. Xhons diskutuam për zhvillimet politike në vend dhe në rajon.

Zhbllokimi i procesit të integrimit evropian të vendit do të garantojë siguri, stabilitet dhe zhvillim më të qëndrueshëm për rajonin, bazuar në rrethanat me të cilat po përballet e gjithë bota, respektivisht Bashkimi Evropian.

Gjithashtu, Maqedonia e Veriut tashmë është edhe më e sigurtë si anëtare e NATO-së, ku SHBA-të kanë një meritë të veçantë për anëtarësimin e vendit tonë në mesin e shumë vendeve anëtare.

SHBA-të mbeten një ndër mbështetësit kryesorë të vendit tonë në të gjitha sfidat që kemi kaluar dhe ato që na presin në të ardhmen” ka shkruar Ademi.

Lajmet e fundit

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail – Telegrafi

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...
- Advertisement -

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...

Fronti opozitar, bart me vete marrëdhëniet kaotike nga e kaluara!

-Mëritë e kaluara dhe interesat e ngushta partiake, janë barriera që vështirë kalohen dhe e ngulfasin bashkëpunimin e tyre,...