Array

COVID-19/ Italia kërkon vendosjen e maskave në trena, kinema e ambiente sportive

-

Italia do të zgjasë urdhrat që po obligojnë mbajtjen e maskave në trena, metro, autobusë dhe për spektatorët në ambientet e brendshme sportive deri të paktën më 15 qershor, njoftoi të enjten ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza.

Detyrimet për maska në restorante dhe vendet të hiqen më 1 maj.

Gjithsesi, qeveria u bën thirrje qytetarëve të saj të jenë të kujdesshëm edhe në këtë drejtim.

“Pandemia nuk ka përfunduar ende,” tha Speranza.

Italia regjistroi 69,204 infeksione të reja me koronavirusin e ri të enjten.

Pas kalimit të gjendjes së jashtëzakonshme në Itali në fund të marsit, nevoja për të ashtuquajturën Green Pass – një certifikatë që vërteton vaksinimin ose një test negativ – gjithashtu do të eliminohet plotësisht në fund të prillit.

Vizitorët në restorante, bare, kinema, koncerte, disko apo dyqane nuk do të duhet të tregojnë më një certifikatë.

Leja do të kërkohet vetëm për të hyrë në spitale ose objekte të kujdesit shëndetësor deri në fund të vitit.

Lajmet e fundit

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...
- Advertisement -

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...

Karlos Sainz: Po mësoj t’i besoj më shumë makinës

Ferrari driver Carlos Sainz of Spain celebrates after winning the British Formula One Grand Prix as Mercedes driver...