Erdogan për vizitë në Arabinë Saudite

-

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan sot qëndron për vizitë dyditëshe në Arabinë Saudite.

Sipas kabinetit të presidentit turk, Erdogan në takime me përfaqësuesit saudit do të bisedojë për marrëdhëniet ndërmjet Ankarasë dhe Riadit, si dhe për mënyrat e rritjes së bashkëpunimit.

Marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve ishin prishur pas vrasjes së gazetarit Xhamal Kashogi në konsullatën saudite në Stamboll në tetor të vitit 2018, ndërsa Erdogan i akuzoi “nivelet më të larta” të qeverisë saudite se kanë dhënë urdhër për kryerjen e asaj vepre.

Që atëherë, Ankaraja e ka zbutur retorikën e saj dhe në fillim të këtij muaji Turqia vendosi të zhvendosë padinë për vrasjen e gazetarit Kashogi në Arabinë Saudite.

Lajmet e fundit

MF: Plani i qëndrueshmërisë fiskale – Masa konkrete dhe rekomandime për racionalizimin e shpenzimeve joproduktive te shfrytëzuesit buxhetorë

Përmes masave dhe rekomandimeve konkrete të integruara në Planin e qëndrueshmërisë fiskale dhe përkrahjes së rritjes ekonomike, do të...

Dinamo me mungesa të mëdha para duelit me Balkanin

Kampioni kroat, Dinamo Zagreb, vjen në Prishtinë me shumë probleme para sfidës me kampionin e Kosovës, skuadrën e Balkanit....

PS pr/rezolutë për denimin e sulmit në veri të Kosovës: Mbështesim qëndrimin e qeverisë së Kosovës, Serbia të dorëzojë kriminelët

Faxnews ka siguruar projekt-rezolutën e PS ku dënon sulmin terrorist në veri të Kosovës. Në projekt-rezolutë, PS mbështet cdo...

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Google ka konfirmuar se po sjell ’emoji-t’ në shërbimin e saj Gmail, derisa flitej për një gjë të tillë...
- Advertisement -

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të...

Do të zgjidhet çështja e personave pa shtetësi në Maqedoni, miratohen ndryshimet e nevojshme ligjore

Në Kuvendin e RMV-së janë miratuar ndryshimet në ligjet për vendbanim dhe qëndrim dhe për letërnjoftime, me të cilat...