Array

Rusët u përpoqën të sulmonin 2 herë ndërtesën ku ishte Zelensky dhe familja e tij

-

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka refuzuar të evakuohet nga Kievi edhe kur vrasësit rusë po përpiqeshin të sulmonin ndërtesën ku ai po qëndronte, sipas revistës TIME.

Këshilltari presidencial Oleksiy Arestovych i tha revistës se presidentit i ishte kërkuar të shkonte në një strukturë të sigurt larg kryeqytetit, pasi këshilltarët e paralajmëruan atë se kompleksi ishte në rrezik nga  snajperët dhe granatat.

Zelenskyy dhe ndihmësit e tij iu dhanë jelek antiplumb dhe pushkë sulmi, por jo të gjithë dinin se si t’i përdornin ato.

“Ishte një çmendinë absolute. Automatikë për të gjithë. Vendi ishte i hapur. Ne nuk kishim as blloqe betoni për të mbyllur rrugën”,-tha zoti Arestovych.

Ai zbuloi gjithashtu se gruaja dhe fëmijët e Zelenskyy ishin ende në ndërtesë kur rusët u përpoqën dy herë të sulmonin ndërtesën më 24 shkurt.

Presidenti refuzoi të largohej, megjithëse familja e tij u dërgua në një vend më të sigurt. Natën e dytë, ai bëri një video jashtë për t’u treguar njerëzve të tij se ishte ende në Kiev.

Arestovych tha gjithashtu se Zelenskyy bëri një udhëtim në vijën e frontit në fillim të marsit, duke marrë vetëm një ekip të vogël sigurie./Opinion.al

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...