Array

Dyshoni se ju kanë vjedhur passwordet e rrejteve sociale, këto janë shenja të tregojnë se po

-


Të të vjedhin fjalëkalimet e një rrjeti social ose një laptopi  është shumë stresuese.

Ajo që e bën edhe më të vështirë, është fakti se shpesh hacker-ët do t’i marrin këto kredenciale, duke u siguruar që përdoruesit nuk janë në dijeni të kësaj vjedhjeje të të dhënave. Pra, në heshtje, të dhënat tuaja do të jenë duke u përgjuar dhe vjedhur rregullisht.

Megjithatë, nëse dyshoni për diçka të tillë, ka disa shenja që duhet të keni parasysh:

1. Në kompaninë ku punoni ka ndodhur një vjedhje e të dhënave: Gjasat janë që e njëjta gjë të ketë ndodhur me email-et, laptopin dhe çdo fjalëkalim që lidhet me vendin ku punoni.

2. Vini re aktivitete të dyshimta në rrjetet tuaja sociale, por që nuk janë bërë nga ju: Mesazhe të hapura, kërkime të ndryshme në search.

3. Ju vijnë mesazhe të aktiviteteve të dyshimta me kartën tua të kreditit. Kushtojini vëmendje edhe lëvizjeve të parave në shuma të vogla.

4. Në email keni shumë “verification emails”, edhe pse ju nuk jeni përpjekur të log-oheni së fundmi në një nga llogaritë tuaja.

5. Password-i nuk po funksionon më, shfaqet si “i vjetër”.

Çfarë të bëni:

– Ndërroni password-in në momentin e parë që dyshoni.

– Aktivizoni “two-factor authentication”.

– Kontaktoni me ofruesin e shërbimeve për atë aplikacion./albeu.com

Lajmet e fundit

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...
- Advertisement -

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...

Karlos Sainz: Po mësoj t’i besoj më shumë makinës

Ferrari driver Carlos Sainz of Spain celebrates after winning the British Formula One Grand Prix as Mercedes driver...