Muaremi nuk ndihet fajtor për mos sekuestrimin e pronës së Koçanit

-

Drejtori i Drejtorisë së Policisë Financiare, në intervistën për “Magzinën Ekonomike” në Alsat, thotë se nuk ka asnjë përgjegjësi në rastin “Trust”, për të cilin është ngritur kallëzim penal ndaj tij.

Muaremi tregon se ka njoftuar Prokurorinë Publike se është duke kryer një hetim të ri të pavarur, për atë se kush e ngadalësoi konfiskimin e pasurisë të kompanisë Transmet.

“Së shpejti do të vërtetohet se si erdhi deri te falimentimi i Transmetit, kush janë aktorët kryesorë, që bënë të mundur që të krijohet ky panik, dhe prona e Transmetit të mos mund të konfiskohet. Dhe kjo nuk është e vërtetë, një pjesë e pronës, pra pasuria e patundshme e Transmet-it, tashmë është regjistruar në pronësi të shtetit”, tha Arafat Muaremi, drejtor i Drejtorisë së Policisë Financiare.

Avokati i Shtetit, Fehmi Stafa, ka dorëzuar kallëzim penal në Prokurori.

Përveç Muaremit, ai akuzon prokurorët Artan Ajro dhe Gavril Bubevski se në rastin e biznesmenit Sead Koçan, i cili ishte pronar i kompanisë Transmet, duke mos vepruar, i kanë lejuar Koçanit të anashkalojë konfiskimin e pronës, të cilën e ka lënë hipotek bankare.

Me këtë shteti nuk mund të marrë as një cent prej 17 milionë eurove, pronë e cvila duhej të konfiskohet në rastin “Trust” të PSP-së./

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...