Rritet çmimi i banesave

-

Çmimet e banesave në tremujorin e parë të këtij viti shënojnë rritje prej 12,4 për qind në nivel vjetor, ndërsa në tremujorsh për 2,9 për qind, tregojnë të dhënat e Bankës Popullore.

Në tremujorin e parë të vitit të kaluar është regjistruar rritje e çmimeve të banesave për 3,2 për qind, në të dytin për 4,1 për qind, në të tretin për 5,8 për qind, ndërsa në të katërtin për 11,2 për qind.

Raporti i BP-së për lëvizjet monetare në muajin mars të këtij viti tregon se tek kreditë e miratuara banesore të personave fizikë është shënuar rritje mujore prej 1,5 për qind, gjatë rritjes vjetore prej 15,8 për qind.

Nga gjithsej 250 lejet e dhëna për ndërtim në muajin mars të këtij viti, 138 janë dedikuar për objekte për ndërtim të lartë.

Në periudhën janar-dhjetor të vitit të kaluar në bazën e Regjistrit të çmimeve dhe qirave të Agjencisë për kadastër të patundshmërive janë futur 33.270 transaksione, nga të cilët 250.010 shitje të patundshmërive në vlerë prek 914 milionë euro dhe 8.260 qira të pronës së patundshme.

Lajmet e fundit

Zyrtare, Julian Nagelsman trajner i ri i Gjermanisë

Julian Nagelsman do të drejtojë kombëtaren e Gjermanisë në “Euro 2024”, pasi u emërua trajneri i ri i kombëtares,...

Ahmeti kryen homazhe në varrezat e Fehmi e Xhevë Lladrovcit në 25 vjetorin e rënijes së tyre

Në përvjetorin e 25 të rënijes heroike së Fehmi e Xhevë Lladrovcit, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali...

Penov mbron ministrin: Tekstet shkollore nuk janë problem i Shaqirit, por i shtetit

Ministri i Pushtetit Lokal, Risto Penov në një intervistë të dhënë për indeks.mk, ditë më parë ka thënë se...

Sot Dita Ndërkombëtare pa Makina

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina, e cila synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një...
- Advertisement -

25 vjet nga rënia heroike e Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit

Sot bëhen 25 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së...

Tayna shfaqet në super formë në pozat para pasqyrës

Reperja e njohur shqiptare, Tayna ishte ndër artistet më të angazhuara me koncerte dhe mbrëmje muzikore edhe gjatë...