Todorov: Mihajllov ishte kryetar i OBRM-së, nuk mund ta bullgarizojmë të gjithë organizatën

-

Nëse fillojmë kështu, do ta bullgarizojmë të gjithë OBRM-në. Është organizata nga e cila dalin filizat e luftës maqedonase për shtetësi. Më pas rrumbullakoset me Luftën Nacionalçlirimtare dhe KAÇKM. Duhet të kemi kujdes, nuk mund t’i bullgarizojmë të gjithë. Nuk do të shkoja aq larg, thotë ish-ministri në Qeverinë e OBRM-PDUKM-së, Nikolla Todorov.

Sipas tij, Vanço Mihajllov ishte një nga liderët konstitues të OBRM-së.

“Ai ka qenë kryetar i OBRM-së, para tij Todor Aleksandrov. Ne nuk mund t’i shohim gjërat në këtë mënyrë. Mendoj se Petkov nuk e njeh historinë. Jam i sigurt se këshilltarët e tij e dinin këtë dhe duhet ta kishin ditur. E gjithë kjo tregoi se sa e vështirë është mosmarrëveshja maqedono-bullgare. Mendoj se kjo mosmarrëveshje është më e vështirë se ai me Greqinë. Historianët kurrë nuk do të pajtohen për të vërtetën historike”, tha Todorov për “Samo Vistina”.

Lajmet e fundit

Fifi rrëqeth publikun me recitimin e Marshit të UÇK-së në emision: Situata ishte e rëndë për mua, pasi kam familjarë në Mitrovicë – Telegrafi

Këngëtarja e njohur shqiptare, Filloreta Raçi – Fifi, ka qenë e ftuar të shtunën në emisionin “Më lër...

Balotelli godet Mourinho-n: Ndonjëherë ai duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Mario Balotelli, ish-sulmuesi i Interit, Milanit, Manchester City-t e shumë skuadrave të tjera, ka folur së fundmi për nisjen...

Medvedev: Rusia mund të aneksojë më shumë territore

Dmitry Medvedev  ka shënuar përvjetorin e Rusisë që pretendon katër territore ukrainase duke sugjeruar se Moska mund të aneksojë...

Publikohen renderët e bazuara në CAD të Samsung Galaxy S24+ – Telegrafi

Dje ka qenë një ditë e madhe për rrjedhjet e telefonave të ardhshëm të Samsung. Fillimisht pamë imazhet e...
- Advertisement -

Di Maria në super formë, vendos klasiken Benfika-Porto

Angel Di Maria vazhdon të shënojë dhe t’i dhurojë fitore Benfikës.Pasi realizoi ëndrrën e jetës për të fituar Kupën...

Jennifer Lopez thekson vijën e trupit dhe i vihet në dukje gjoksi në veshjen e ngushtë rrugëve të Los Angelesit – Telegrafi

Jennifer Lopez dukej tepër rinore teksa kishte veshur një kostum fitnesi teksa po shkonte në provat në Los...