Rritja e pagave tek mësimdhënësit, Ahmeti: Meritojnë të trajtohen me dinjitet

-

Duke folur për grevën në arsim dhe kërkesën e mësimdhënësve për rritje të pagave, kreu i BDI-së Ahmeti ka theksuar se mësimdhënësit meritojnë të trajtohen me dinjitet por edhe ata duhet të kenë parasysh situatën në të cilën gjendemi ne por edhe mbarë bota.

Mësuesit meritojnë më shumë rrisin gjeneratat, ata i kanë mësuar dhe fëmijët e mi e jo unë, mirëpo duhet pasur parasysh rrethanat sepse folëm për krizën globale dhe sinqerisht ju kam thënë, mos premtoni atë që nuk mund të bëni, mos ndalemi këtu por të kemi mirëkuptim dhe nga mësimdhënësit sepse çmimi i energjisë dhe derivateve të naftës ato ikin prej buxhetit, kemi rënë nga pasuria e përgjithshme, shpresoj që çështjet të marin epilog pozitiv përfshirë dhe luftën në Ukrainë sepse ka shkaktuar pasoja të mëdha nga Covid e këndej, në këtë rast kërkoj njerëzisht si prind të kenë parasysh krizën e thellë dhe mendoj që nëse arrihen të tejkalohen këto kriza nuk mendoj se mësimdhënësit do të trajtohen me dinjitet, ka theksuar Ahmeti.

Lajmet e fundit

Mourinho kushtëzon qëndrimin tek Roma

Trajneri i Romës, Jose Mourinho ka folur së fundmi për të ardhmen dhe lajmet që e “largojnë” nga “verdhekuqtë”.Në...

Rreth 100 nxënës të helmuar në veri të Afganistanit

Foto: RFE/RLGati 100 nxënës, kryesisht vajza, janë helmuar në provincën veriore Sar-e-Pul në Afganistan, ka thënë një zyrtar...

Benzema arrin marrëveshje me Al-Ittihadin

Karim Benzema mund të konsiderohet futbollist i Al-Ittihadit në Arabinë Saudite. Fabrizio Romano ka njoftuar se Benzema pothuajse ka...

Mike Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

Scott Olson/Getty ImagesIsh-zëvendëspresidenti Mike Pence dorëzoi të hënën dokumentet për kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale në vitin 2024,...
- Advertisement -

Zlatan Ibrahimoviq përshëndetet me futbollin

Zlatan Ibrahimoviq i ka dhënë lamtumirën futbollit të luajtur në një mbrëmje speciale që klubi i Milanit i kishte...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit”...