VMRO-DPMNE dhe koalicioni fillojnë me bllokimin aktiv të Kuvendit

-

VMRO-DPMNE dhe koalicioni “Për rindërtimin e Maqedonisë” sot nisin me bllokadë aktive të Kuvendit e cila do të zgjasë deri në marrëveshjen për datën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Qeveria, megjithatë, konsideron se ky hap është për qëllime politike dhe thekson se nuk do të ketë takim të liderëve të bazuar në shantazhe dhe kërcënime. Nëse do të mbahet një takim liderësh, sipas tyre, duhet të jetë për çështje që janë strategjike dhe që nënkuptojnë një jetë më të mirë për qytetarët.

Vendimi për bllokimin e Kuvendit u konfirmua njëzëri në mbledhjen e djeshme të grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit “Për rinovimin e Maqedonisë”. Bllokada, sipas koordinatorit të grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Micevski, nënkupton “pengim të ligjeve dhe politikave të dëmshme”.

Lajmet e fundit

Mourinho kushtëzon qëndrimin tek Roma

Trajneri i Romës, Jose Mourinho ka folur së fundmi për të ardhmen dhe lajmet që e “largojnë” nga “verdhekuqtë”.Në...

Rreth 100 nxënës të helmuar në veri të Afganistanit

Foto: RFE/RLGati 100 nxënës, kryesisht vajza, janë helmuar në provincën veriore Sar-e-Pul në Afganistan, ka thënë një zyrtar...

Benzema arrin marrëveshje me Al-Ittihadin

Karim Benzema mund të konsiderohet futbollist i Al-Ittihadit në Arabinë Saudite. Fabrizio Romano ka njoftuar se Benzema pothuajse ka...

Mike Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

Scott Olson/Getty ImagesIsh-zëvendëspresidenti Mike Pence dorëzoi të hënën dokumentet për kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale në vitin 2024,...
- Advertisement -

Zlatan Ibrahimoviq përshëndetet me futbollin

Zlatan Ibrahimoviq i ka dhënë lamtumirën futbollit të luajtur në një mbrëmje speciale që klubi i Milanit i kishte...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit”...