Ahmeti: Politika nuk mund të vendos mbi çështje të së kaluarës historike

-

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti sonte në emisionin Balkan Talks ka shpalos këndvështrimin e tij ndaj integrimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian.

Këtu kemi aktivitete goxha të ngjeshura, në të gjitha fushat, por sidomos jemi tepër të angazhuar për të gjetur zgjidhje me palën bullare për kontestin që ekziston kohë më parë sepse nga zgjidhja e këtij kontesti do varej nga hapja e negociatave me BE. Ekipe të tëra janë të angazhuar për të afruar qëndrimet, sa herë afrohen poaq edhe largohen, nëse ka vullnet mund të ketë edhe zgjidhje, mirëpo unë disa herë e kam përsëritur se pa lehtësim të komunitetit ndërkombëtar e pa ndihmën e BE vështirë se mund të ketë një epilog pozitiv, sepse në brendi është me ngarkesa dhe emocione.

Do të thotë herë pas here bie racionaliteti dhe politika nuk mund të vendos mbi çështje të së kaluarës historike.

Ne kemi çështje me shumë prioritet që kontribojnë në marrëdhëniet ndëretnike se hapja e negociatave afron komunitetet sepse raportet varen nga proceset euroatlantike.

Pas zgjidhjes së problemit me Greqinë u krijua klima më e mirë, prandaj ne jemi tërësisht të angazhuar të gjejmë zgjidhjen duke lënë pjesën e historisë të meren historianët dhe ne të shohim politikat strategjike që prodhojnë paqe, hapja e nevociatave me BE krijon raporte të mira por edhe klimë më të mirë në ekonomi, ka theksuar Ahmeti.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...