Array

Google Translate shton 24 gjuhë të reja

-


Gjiganti global i teknologjisë Google ka shtuar 24 gjuhë të reja të folura nga më shumë se 300 milionë njerëz në platformën e tij Google Translate.

Dhjetë nga shtesat e reja janë në Afrikë, duke përfshirë Lingala, Twi dhe Tigrinya.

“Për vite me radhë, Google Translate ka ndihmuar në thyerjen e barrierave gjuhësore dhe lidhjen e komuniteteve në të gjithë botën,” tha kompania me bazë në SHBA.

Ai shtoi se tani dëshiron të ndihmojë ata, gjuhët e të cilëve “nuk janë të përfaqësuara në shumicën e teknologjisë”.

Gjuhët e reja variojnë nga Bhojpuri, i cili flitet nga rreth 50 milionë njerëz në Indinë veriore, Nepal dhe Fixhi, deri në Dhiveri me rreth 300,000 folës në Maldive.

Lëvizja e çon tani në 133 numrin e përgjithshëm të gjuhëve të disponueshme në Google Translate./albeu.com

 

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...